Výstavy v Praze | 7.června 2016

9. srpna 2016 v 11:32 | Bětuš |  | Admin & Site |

Spoustu z Vás si psalo o menší článek o mém výletu do Prahy, kde jsem byla s přítelem se podívat na tři velmi zajímavé výstavy. Konkrétněji šlo o výstavu třech velikánů - Salvador Dalí, Alfons Mucha a Andy Warhol. Ti co mě znají osobně ví, že Salvador Dalí je má srdcová záležitost společně s Van Goghem, takže bylo jisté, že si takovoutu událost nemohu nechat ujít.

V úterý 7.června 2016 jsme vyrazili v raních hodinách z Hlavního nádráží za relativně příjemného počasí - tedy až na silnější studený vítr, který byl nepříjemný, když se čekalo na vlak, který přijel o nějakou tu minutku později, což šlo hlavně poznat na stylu nastupování, kdy lidé naskakovali do vlaku, aby ho vůbec stihli, protože stál na zastávce asi 30 sekund. My jsme měli to štěstí, že jsme naskakovat vůbec nemuseli, ale nastoupili v pořádku, jelikož jsme byli mezi prvníma. Zvolili jsme si Relax třídu RegioJet, která je sice od Standartu o něco dražší, ale zase jsme se nemuseli rozčilovat s nikým v kupé čo předejít všem nepříjemnostem, které cestování kolikrát přináší. Před námi byla skoro čtyř hodinová jízda, která proběhla bez komplikací.

Do Prahy jsme přijeli lehce po 11 hodině a jako první zastávka bylo KFC, jelikož jsme hlady skoro až šilhali :D Počasí nám přálo, bylo hezky, takže jsme tentokrát neustále někde přístřešek hledat nemuseli. Spíše naopak, bylo neustále vedro, takže jsme hledali nějaký ten stín. Měli jsme štěstí, že jsme se dostali na Staroměstké náměstí ještě před dvanáctou hodinou, jinak bychom se tam ani nehnuli. Všude samé davy lidí jenom, aby viděli na pár minut Orloj.

Galerie umění se nachází hned naproti Orloje, takže jsme využili příležitosti a ihned zapluli do galerie. Vstupné na jednu osobu na všechny tři výstavy vyšlo na 350 kč. Byla jsem příjemně překvapená, když byly výstavy rozděleny do třech pater. Přitom každé jedno patro bylo věnováno jednomu umělci.

Začnu od nejvyššího patra, kde se nacházely díla Andyho Warhola. Byla jsem příjemně překvapena, že kromě jeho klasických známých prácí jako byla třeba reklama na Campbellovu polévku či portrét Marilyn Monroe se zde našly i méně známější návrhy třeba hudebních desek, Absolut Vodky a mnoho dalšího. Expozice byla rozdělená na různá období slávy a života v podobě různě velkých místností. Nejdříve se začínalo Campbellovou polévkou společně s pořekadly a kresby z počátečních dob. Tato místnost mě zase tolik neoslovila pro její jednoduchost, jako menší spestření se zde našly perokresby různých témat, které jsem do té doby neviděla, takže příjemná podívaná na ně docela byla, i když kolikrát nešlo poznat, co na nich je, i když jsem si to přečetla :D Vše působilo až strohým dojmem. Následující místnost byla o něco lepší, i když na druhou stranu stejná. Byly tam velkoformátové tisky Marilyn Monroe. Jediné co se měnilo byly použité barvy při tisku a jinak nic, ani kompozice. To byla škoda. Naštěstí v třetí místnosti to již bylo o dost lepší a zavládla zde různorodost. Mimo neznámé tisky, obrazy se daly vidět i propagační předměty jako třeba návrh na Absolut vodku, který byl netradiční, ale mě se moc líbil. Poslední velká místnost byla dominantou hudební branži a ukazovala veškeré návrhy obalů gramofonových desek, na kterých se Warhol v průběhu svých let života pracoval.

Druhé patro bylo věnováno českému velikánovi secesního období. I tato expozice se dělila do několikati místností rozdělené určitou barvou a tématikou. Je trochu těžší takhle pozmatěti psát, co vše tam bylo a nebylo, ale pamatuji si, že mě nejvíce zaujala menší místnustka, ve které byly jak skicy, tak i samotné provedení prvních poštovních známek, které Mucha navrhl. Kromě miniatur se ovšem dále daly najít i zvětšeniny, takže se dalo lépe poznat, co předtím bylo na známce vyobrazeno a nemuseli jste jenom tak nějak hádat či tušit, co se tam vlastně nachází :D
Když bych měla porovnat obě patra, tak za mě vyhrávalo rozhodně druhé. Bylo více obsáhlejší na díla, různorodé a možná i přehlednější, jelikož každá místnost měla určité téma a ne vše splácané dohromady. I barevné oddělení místností byla příjemná změna po té bílé barvě, z které později začala bolet hlava. Jediné mínus ovšem bylo chladnější prostředí a zatuchlý vzduch.

Přízemní patro bylo ale mému srdci nejblíže a to ne jenom proto, že se zde prodávaly suvenýry, ze kterých bylo těžké si vybrat jenom jednu jedinou věc. Na druhou stranu je pravda, že kolikrát odradily ceny, což byla velká škoda, jinak bych ty tarotové karty Salvadora Dalího opravdu vlastnila :D Nejpíše Vám došlo, že přízemí vládlo obrazům Salvadora Dalího, kde jsem se těšila nejvíce. K vidění bylo spousta obrazů, které jsem dříve neviděla ať již šlo o perokresby, sošky či samotné malby. Dokonce ani nechyběla rudá pohovka navržena do tvaru rtů Marilyn Monroe. I přes to, že bylo očividné, že jde pouze o součást výstavy, tak si neustále na tento exponát lidé sedali. To mě v duchu nehorázně vytáčelo.

Menší osobní zklamání bylo, když jsem tam nenašla svůj neojblíbenější obraz "Galatea", u které jsem očekávala upřímně, že ji tam najdu. Byla škoda, že jiná více známa díla se tam našla, i když více převládala ta neznámá, což bylo zase na druhou stranu o dost více příjemnější :)
 


Komentáře

1 Usher Usher | Web | 9. srpna 2016 v 14:40 | Reagovat

Páni, ten Warhol musel být fajn! :) Mě by se asi hrozně líbila ta místnost plná Marilyn! :-D Ale asi chápu, že byl nakonec z těch tří nejméně atraktivní... Michova díla jsou přece jen hodně precizní a tvého oblíbence Dálího, taky jen tak něco nepředčí. :D

btw. Co tak odpověď na mou nedělní sms? :-D

2 Ennie Ennie | Web | 9. srpna 2016 v 14:41 | Reagovat

Paráda, že sis našla čas na sepsání článku :). Tak s chladnějším prostředí a zatuchlinou se dá počítat. Předpokládám, že některé věci snad byly originály - tudíž docela staré. A v muzeích a galeriích by měli dodržovat určitou podmínky (teplotu, vlhost…), aby díla, co nejdéle vydržela :). Jo to sedání na tu pohovku by mi taky asi vadilo… Mně by nejvíce zajímal Mucha a pak Dalí.

Co sis nakonec koupila za suvenýr? :) A kolik ty karty stály? :-O Je škoda, že neměli tvůj oblíbený obraz, ale asi se jim ho nepodařilo sehnat :/. Na druhou stranu si poznala určitě další zajímavé kousky :).

3 Usher Usher | Web | 9. srpna 2016 v 14:44 | Reagovat

[1]: Micha = Mucha! :-D ... btw. když už jsme u toho KFC, dal bych si qurito :) mmm!

4 Bad Girl Bad Girl | E-mail | Web | 11. srpna 2016 v 8:07 | Reagovat

Téda, tuhle výstavu ti fakt závidím. Omrkla bych všechny tři, protože mě všichni tři neskutečně fascinují, ale máme to asi se stějn, u poslední výstavy bych strávila tak půl dne :-D
Je fajn, že sis to užila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama